قاب،شاسی،قاب معلق

قاب معلق؟(قاب شاسی یا ایتالیایی)

قاب شاسی یا همان قاب معلق ، به قاب ایتالیایی نیز معروف است و یک شاسی چوبی عکس چاپ شده است که بوسیله نگهدارنده هایی که در پشت شاسی مخفی می باشند به قاب متصل می شوند،به شاسی حالت معلق بودن در هوا را میدهند،به همین خاطر به آن قاب معلق نیز گفته میشود.

قاب دور شاسی معمولا بین 5 تا 7 سانت بسته به ضخامت قاب،از شاسی یا همان عکس پرس شده روی چوب بزرگتر است و مثل یک پاسپارتوی (حاشیه) 5 تا 7 سانتی معمولا دور تا دور عکس را پوشش میدهد که جلوه ی بسیار زیبا و خاصی به عکس میبخشد.

قاب شاسی ها در رنگ های سفید،مشکی و قهوه ای بسیار پر مصرف میباشند ولی شما میتوانید از هر نوع قابی برای ساخت قاب معلق استفاده کنید ولی معمولا مرسوم نیستند و بیشترین مصرف را در سه رنگ فوق داریم.

قطر قاب شاسی از دو نظر مورد تغییر است،یک قطر قابی که از روبرو میبینید و از 1 سانت تا 7 سانت ممکن است پهن شود و از منظر دیگر عمق کار نیز میتواند متغیر باشد،منظور از عمق کار،پهنای قاب از بغل میباشد که از روبرو دید ندارد.

معمولا در داخل قاب نیز یک mdf  3 میل مشکی یا سفید یا قهوه ای بر حسب نوع رنگ قاب نصب میشود که شاسی عکس توسط چند نگهدارنده به این mdf  متصل میشود و چون نگهدارنده ها در پشت عکس مخفی است ما آن هارا نمیبینیم و تصور معلق بودن میکنیم.

اندازه نگهدارنده ها معمولا جوری انتخاب میشوند که شاسی عکس با لبه ی بیرونی قاب در یک راستا قرار بگیرند و از قاب بیرون نزنند.

شاسی عکس

شاسی از ساختار ماشین یا هر پلتفرمی که چیزی روی آن سوار میشود یا بدنه و ساختار گرفته شده است و در اینجا به mdf  چوبی 3 میل یا 8 میل یا 16 میل یا 30 میل اطلاق میشود که چسب مخصوص دو طرفه بصورت حرفه ای روی آن چسبانده میشود و عکس پس از چاپ با تبحر خاصی روی آن چسبانده میشود.

به چوب یا mdf  مربوطه شاسی گفته میشود که در ضخامت های گوناگون موجود است که در بالا ذکر شده است.

پر مصرف ترین ضخامت آن 8 میلیمتر است که ساخت کشور های ایران،مالزی و چین در بازار ایران پر مصرف ترین است.

بهترین جنس را مارک واناچاتی مالزی دارد و به ترتیب جنسهای چینی و ایرانی کیفیت های بعدی را دارند.کیفیتmdf  یا همان شاسی از آن جهت مهم است که اگر بهترین چسب را هم استفاده کنی ولی سطح شاسی شما صیقلی و صاف نباشد و اصتلاحا دانه داشته باشد،عملا شاسی شما بی مصرف شده و دانه زیر عکس به طرز بدی نمایان میگردد و مشتری این شاسی را از شما نمیپذیرد ، پس همیشه باید توجه داشت که اگر کیفیت mdf  و چسب شما خوب باشد حتی اگر از لحاظ قیمتی کمی بالاتر باشد بهتر است زیرا ضرر شاسی بد بسیار زیاد است چون پس از چسبیدن عکس به شاسی دیگر امکان جدا کردن آن از شاسی نیست و عملا هم شاسی و هم چاپ خراب شده و بی مصرف میگردد و به خاطر شاسی بد، چاپ عکس شما هم خراب میشود و مجبور هستید دوباره چاپ کنید،پس بسیار مهم است که از شاسی با کیفیت و چسب درجه یک استفاده کنید و البته ناگفته نماند که چسباندن عکس به شاسی نیز کاری بسیار تخصصی است که شاید به نظر ساده بیاید ولی کاری بسیار حساس و دقیق است و حتما باید تجربه کافی در این زمینه داشته باشی وگرنه اصلا ریسک نکنید و چسباندن عکس به روی شاسی را به لابراتوار ها یا آتلیه های عکاسی بسپارید چون ضرر شما زیاد خواهد شد اگر اشتباه کوچکی در چسباندن عکس به روی شاسی داشته باشد.

ام دی اف های 8 میلیمتر با نوارهای مخصوص با حرارت و با دقت بسیار زیاد دور تا دور mdf  میچسبند که اصتلاحا به آن نوار شاسی میگویند که یک کار فنی و تخصصی است و با دستگاه های مخصوص این کار صورت میگیرد و نود درصد اوقات نوار های شاسی ها به رنگ مشکی هستند ولی اگر کسی بخواهد میشود نوار دور شاسی را سفید رنگ هم زد ولی باید بدانید از قبل با لابراتوار هماهنگ کنید چون مشمول زمان بیشتری خواهد شد.

ضخامت شاسی ها 8 میلیمتر و 16 میلیمتر و 30 میلیمتر دارای فضای خالی داخلی هستند،زیرا اگر توپر باشند وزن آن ها خیلی زیاد میشود و امکان آویزان کردن آن ها برای نمایشگاه ها یا در خانه و محل کار نیست.

در پشت شاسی ها یک شکاف برای نصب عمودی و یک شکاف برای نصب افقی هست که موقع چسباندن عکس حتما باید دقت کنید که جهت عکس را درست بچسبانید وگرنه دوباره عکس و شاسی شما بی مصرف خواهد شد و امکان اصلاح شاسی نیست و عملا باید چاپ و شاسی تعویض گردد.

برای نصب شاسی در نمایشگاه ها باید در پشت شاسی باید قلاب یا اصتلاحا دنده سوسماری نصب شود تا شما بتوانید قلاب زنجیر نمایشگاه را به “دنده سوسماری” متصل کنید تا شاسی شما از دیوار گاری آویزان باشد،ولی برای نصب در منزل یا محل کار میتوانید با یک عدد میخ کوچک برای سایز های کوچک و یک عدد میخ بزرگ و قوی برای شاسی های سایز بزرگ استفاده کرد و یک عدد میخ هم کافیست،فقط باید توجه داشته باشید که میخ را دقیقا در وسط شاسی بزنید و پس از گذاشتن روی میخ آن را تراز کنید،معمولا 3 تا 4 میلیمتر عمق شیار در شاسی های 8 میل است و در شاسی ها 16 میل و 3 میل عمق شیار پشت شاسی بیشتر از یک سانت میباشد و شما لازم نیست مقدار بیرون بودن میخ از دیوار را تنظیم کنید ولی در شاسی های 8 میلیمتر؛میخ یا پیچ شما نباید بیشتر از 4 یا 5 میلیمتر از دیوار بیرون باشد وگرنه شاسی شما خوب روی دیوار قرار نمیگیرد و ممکن است با کوچکترین حرکت و دست خوردنی از روی دیوار بیفتد ولی وقتی شاسی کاملا به دیوار بچسبد امکان سقوط آن بسیار بسیار کم و شاید غیر ممکن میشود و از نظر زیبایی هم بسیار زیبا تر خواهد شد.

نکات در مورد شاسی عکس زیاد است که به صورت مختصر سعی کردیم نکاتی که به درد شما میخورد را بیان کنیم.

قاب عکس

در مجموعه لابراتوار و آتلیه بارناک انواع قاب با ضخامتهای مختلف در ابعاد گوناگون موجود است که برای

اطلاعات بیشتر قیمت آن ها در سایت با عنوان “لیست قیمت قاب عکس” موجود است.

از قاب ها و رنگ و سایز و  اندازه های آن ها در ادامه عکس میگذاریم.

نوشته : حسین کیانی

اسفند/ 1401

برای اطلاعات بیشتر همین حالا با شماره های زیر تماس بگیرید و مشاوره بگیرید

4428 7003               4428 2007         0912 313 1374             0903 0000 419

ستارخان شرق به غرب – بعد از پل تاج(شیخ فضل الله)-نرسیده به برق آلستوم-قبل از کوچه حجت – روبروی خشکبار ایوب و تشک تاچ – بر اصلی -واحد مستقل- پلاک 493

سایت رسمی گروه هنری بارناک