لابراتوار بارناک در سال1382 توسط حسین کیانی(مدرس عکاسی و مدیر لابراتوار حرفه ای چاپ عکس)تاسیس گردید و به چاپ برای بزرگان عکاسی ایران و دانشجویان رشته های هنری و عکاسی  و  نام آوران این رشته بصورت رنگی و سیاه و سفید پرداخت.

از جمله خدمات لابراتوار چاپ عکس بارناک میتوان به چاپ عکس از سایز معمولی تا عرض127 سانتیمتردر طول 6 متر بر روی انواع کاغذ شیمیایی مخصوص عکاسی (قابل ظهور شدن در داروی چاپ با طول عمر 70 سال)در انواع کاغذ مات لاستر(lustre paper)سیلک(ابریشمیsilk paper)و متالیک(سوپر براقmetallic paper) نام برد که تاکنون نیز به همین منوال ادامه دارد که جدیدا کاغذ کنواس ( پارچه کتان canvas) نیز به آن اضافه گردیده است.

لابراتوار حرفه ای چاپ عکس و صحافی آلبوم دیجیتال  بارناک با بهره گیری از مدیریت رنگ (color managment)کیفیت چاپ خود را به بالاترین حد ممکن رسانده و شهادت مشتریان حرفه ای، گواهی بر این مدعاست.حتما برای شما سوال پیش امده که مدیریت رنگ چیست؟

ما برای شما توضیح میدهیم:

به زبان ساده ، تعریفش این میشود که عکاس ،عکس خود را در مانیتور (کالیبره شده )خود به هر رنگی که میبیند در چاپ نیز دقیقا همان چاپ می شود ولی متاسفانه در چاپخانه ها به رنگی دیگر چاپ میشود و تفاوت زیادی با رنگ اصلی خود سوژه دارد و علت آن این دلیل است که لابراتوارها و یا سایر چاپخانه ها و یا عکاسان ،از علم مدیریت رنگ (color management)بی اطلاع هستند.

 دوستان عزیز توجه داشته باشند که مدیریت رنگ در اینجا به زبان ساده و مختصر توضیح داده شده، زیرا مبحث مدیریت رنگ یک مبحث بسیار مفصل و پیچیده است.

ابتدا توسط دستگاههای ابزار دقیق ،که توسط کار خانه های حرفه ای مخصوص این کار ساخته شده است ،مانیتور عکاس و لابراتوار تنظیم رنگ ، نورو کنتراست میگردد و با استاندارد جهانی مدیریت رنگ(icc) تطبیق داده میشود،سپس با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و پیچیده مدیریت رنگ برای کاغذ و در واقع دستگاه چاپ یک پروفایل ساخته میشود که پس از نصب این پروفایل در مجرای ورودی دیتا و مدیا به دستگاه چاپ با اعمال تغییرات بنیادی در رنگ فایل و یا همان دیتا (عکس)رنگ صحیح و درست باز خوانی شده  وبه دستگاه فرمان داده میشود تا درست ترین رنگ ممکن و در حد توان خود را بصورت صحیح و کامل برای شما چاپ کند که معمولا اگر فرایند  پروفایل سازی را درست و با دقت انجام داده باشید نتیجه حاصله تا 90 در صد و شاید بیشتر با واقعیت تطبیق دارد.

پس مدیریت رنگ به عکاسان وکلیه افراد علاقمند به عکس و عکاسی کمک میکند که دقیقا همان رنگ و نوری که  عکاسی کرده اند و یا دوست دارندو مد نظرشان هست را خیلی راحت در مانیتور منزل یا محل کار خود درست کرده و همان  رنگ و نور را از لابراتواری که مجهز به مدیریت رنگ میباشد دریافت کنند.البته لازم به ذکراست که استفاده از داروهای ظهور وکاغذ درجه یک و نظارت بالا و دقیق بر دارو نیز یکی از شرایط رسیدن به رنگهای صحیح با شفافیت بالا میباشد.

پس شما مشتری  عزیز میتوانید با عضویت در سایت لابراتوار بارناک و در خواست کالیبره شدن مانیتور خود از این امکان بسیار ارزشمند بهره مند شوید.واین را بدانید که  داشتن یک مانیتور کالیبره شده بسیار بسیار ارزشمند است زیرا به عکاسی شما کمک بسیار بسیار زیادی میکند.زیرا شما پس از گرفتن عکس در مانیتور خود واقعیت رنگی و تیرگی و روشنی  و کنتراست واقعی عکس خود را می بینید و با اصلاح آن بهترین رنگ  و نور و کنتراست و نور پردازی را در عکسهای بعدی خلق و ایجاد می نمایید.این یکی از مهمترین اصولی است که پایه و اساس عکاسی شما را تشکیل میدهد،زیراکثر مانیتورها مخصوصا LED و LCDها بخاطر داشتن جذابیت برای فروش، دارای رنگ و لعاب بیش از حد و روشناییا فریبنده  هستند و به شما واقعیت اصلی  و رنگ و نوری ای که عکس گرفته اید را نشان نمیدهند،

و در واقع اگر شما مانیتور کالیبره شده نداشته باشید هیچ گاه ایرادات وایت بالانس و رنگ و نور و تیرگی و روشنی و کنتراست عکسهای خود را متوجه نخواهید شد و لذا نمیتوانیدآنها را رفع کنید.پس یکی از اصول پایه و بنیادین در عکاسی و چاپ عکس ،مدیریت رنگ است،مشکلی که اکثر عکاسان با آن مواجه هستند و در اکثر موارد راه رفع کردن مشکل خود را نمیدانندو همیشه با لابراتوارها به مشکل میخورند و مشتریان آتلیه ها نیز با عکاسان به مشکل بر می خورند.

لذا به شما پیشنهاد میشود دانش خود را در زمینه مدیریت رنگ (color managment) حتما افزایش دهید و از مزایای بی نظیر ان بهره مند شوید.

کلاسهای مدیریت رنگ آقای حسین کیانی بصورت مرتب هر چند ماه یکبار برگزار میگردد که با عضویت در سایت میتوانید اخبار مربوط به ان را دریافت نمایید. در ضمن در حاشیه نمایشگاه های عکس یا دوربینهای دیجیتال که در کشور برگزار می گردد میتوانید از کلاسهای آموزشی “مدیریت رنگ”و”وایت بالانس در عکاسی”،”نورپردازی”و”نکته های کلیدی در عکاسی”از ایشان بهره مند گردید.

از تجربیات خوبی که این لابراتوار دارد این است که بدلیل پایین بودن هزینه چاپ و صحافی در ایران تنی چند از عکاسان خارج از کشور به راحتی با استفاده از ایمیل و تلگرام فایلهای خود را برای ما  از کشورهایی چون اتریش،استرالیا و فرانسه ارسال می کنند و پس از چاپ برای آنها ارسال میگردد.

ولی این نکته را در نظر داشته باشید که در صورتی که مدیریت رنگ وجود نداشت امکان این که عکاسی از آن سوی دنیا عکسهای خود را برای ما ارسال نماید و همان رنگ را بدون کم و کاست دریافت نماید هرگز وجود نداشت و مشکلات فراوان بوجود می آمد. برای کسب اطلاعات مفید بیشتر میتوانید در پایین سایت ما یک سرچ داشته باشید.

سایت رسمی گروه هنری بارناک